(Ne)přítel jménem kniha

Určitě Vás již někdy při čtení knihy napadlo, kdo je asi nejprodávanější či nejoblíbenější český, nebo zahraniční spisovatel. Na tuto otázku se Vám pokusím odpovědět s pomocí knihkupectví U Pašků (Jičín-náměstí).

Mezi známé české autory patří: Halina Pawlovská s knihami Banánové rybičky, Banánové chybičky a Ó, jak ti závidím!. Další výrazná autorka je Lenka Lanczová, která píše především dívčí romány a povídky např.: Vůně deště, Šeptej do ticha, Kam se vytrácí láska a další. Do třetice je tu taktéž česká spisovatelka a scenáristka Petra Soukupová se svými knihami: Zmizet (soubor povídek), Marta v roce vetřelce (román) a Láska a čas (povídky).

Jako mužského zástupce můžeme zmínit Vlastimila Vondrušku, zabývajícího se českou historií, prózou i historickou kriminalistikou. Jeho dílem jsou např.: Letopisy královské komory I-IV, Zdislava a ztracená relikvie nebo Záhady zlaté štoly. Nemůže chybět ani Miloš Urban, český spisovatel, redaktor a překladatel se svým nejnovějším dílem Boletus arcanus (román).

Ze zahraničních autorů je pak znám například Paulo Coelho, jehož knihy jsou každoročně ty nejprodávanější tituly u nás, především pak kniha Alchymista. Taktéž detektivní příběhy Stiega Larssona (Karla Stiega-Erlanda Larssona) jsou oblíbené, jejich názvy jsou: Muži, kteří nenávidí ženy a Dívka, která si hrála s ohněm. Jakožto zástupkyně něžného pohlaví je tu Barbara Erskinová píšící historické romány, povídky  a novely.

Co se žánrů týče, nejvyhledávanější jsou klasické romány a detektivky.

Pokud si kladete otázku, jak si vedou naši spisovatelé oproti zahraničním, pak zahraniční díla se prodávají lépe, a to z jednoho prostého důvodu, vychází jich více.

,, Nezáleží na autorovi, ale na kvalitě díla.“

Veronika Kracíková, 2.A

Příspěvek byl publikován v rubrice Školní rok 11/12 a jeho autorem je verca. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář