Berlín – zájezd do srdce Německa

Ve středu 7. prosince jsme se vydali s cestovní kanceláří Hoška – Tour na jednodenní poznávací výlet do Berlína. Den začal příznivě, cesta rychle ubíhala a než jsme se nadáli, ocitli jsme se v samém srdci hlavního města Německa.

Celou skupinu měl na starost osvědčený průvodce, pan Bičiště, který naši školu doprovázel například i loňský rok ve Vídni. Díky jeho hbité chůzi, orientačnímu smyslu i poutavému komentáři jsme za jeden den stihli trasu napříč takřka celým Berlínem.

Naší první zastávkou bylo proslulé náměstí Alexanderplatz, jak již z názvu vyplývá, pojmenované po ruském císaři Alexandru na počest jeho návštěvy v říjnu roku 1805. Nedaleko odtud se nachází televizní věž Fernsehturm, Němci často přezdívaná jako „Lízátko“ a to právě díky svému tvaru. Ve výšce207 metrůse nachází restaurace, která se každých 20 minut při příznivém počasí otáčí.

Dále jsme se přesunuli k renesanční budově Červené radnice (Rotes Rathaus) a odtud pokračovali k Muzejnímu ostrovu (Museeinsel), což je komplex 5 muzeí, přičemž my jsme navštívili jedno z nejoblíbenějších, a to sice Pergamonmuseum. Mohli jsme obdivovat slavnou antickou architekturu, starodávné vykopávky nebo na vlastní oči spatřit Ištařinu bránu.

Při prohlídce jsme si prohlédli i dva význačné berlínské kostely – Berliner Dom, vůbec největší kostel ve městě a druhým byl neobvyklý Kaiser – Wilhelm – Gedächtniskirche, který jsme míjeli při cestě autobusem.

Na druhou stranu jsme si Berlín ukázali i z té druhé, moderní stránky. Příkladem bylo PotsdamerPlatz, na kterém se rozprostírá několik mrakodrapů, které jsme ovšem viděli jen přes husté provazy deště. Počasí během dne totiž bohužel nevydrželo a odpoledne se spustil pořádný liják, který nás potrápil při druhé polovině prohlídky.

Hlavní ulice v Berlíně se nazývá Under den Linden, nedaleko od ní se nachází Humboldtova univerzita. Ještě známější než zmíněná ulice je i několik dalších budov, které platí za symboly města. Jednou z nich je Braniborská brána, další např. Vítězný sloup (Siegessäule), který se nad městem vypíná pro uctění památky vítězství v prusko-dánské válce.

Berlín má bezesporu bohatou historii, jejíž stinné stránky připomíná Holocaust Mahnmal. Tento památník je tvořen pravidelně uspořádanými kamennými kvádry, které mají ovšem různé rozměry, čímž mají vyjadřovat pocity, emoce a stavy Židů.

Rozdělení Berlína po 2. světové válce symbolizuje Berlínská zeď, která nebyla na několika místech dodnes stržena a stále připomíná historii města. Kousek od Berlínské zdi jsme si prohlédli místo Checkpoint Charlie a označení Ost a West na dlaždicích chodníku. Náš poslední pohled na Berlín patřil zámečku Charlottenburg.

Berlín bezesporu patří k evropským metropolím, snoubí se zde původní architektura s moderními prvky. Věřím, že někoho toto spojení nadchne a do Berlína se rád podívá znovu.

Autor: Martina Víchová

Článek byl publikován v únorovém číslo School Times 2011/12

Napsat komentář